A távirányítású modellek hatalmas fejlődésen mentek keresztül az elmúlt pár évtized alatt és mára már szinte minden kategóriában megtalálja az ember a neki legjobban tetsző járművet!

A távirányítású modellek elterjedése a 70-es évek végén, 80-as évek elején kapott szárnyra. Előtte is létezett már a rádió távirányítás és természetesen a modellezés is mint szakág és hobbi, de igazán akkor forrott össze a kettő egy egységgé, amikor a modern elektronika és gyártási technológiák lehetővé tették, hogy a távirányítók és vevők olcsón előállíthatóak és így mindenki számára könnyen hozzáférhetőek  legyenek.

A modelleket működési területük szerint 3 nagy csoportra oszthatjuk: Az első csoportba a földi járművek tartoznak, melyek között utcai (on-road) és terep (off-road) autókat különböztetünk meg. A második nagy csoportba a vízi járművek tartoznak, melyek különösebb magyarázatot nem igényelnek. Minden olyan jármű ide tartozik, melynek működési területe a víz. A harmadik nagy csoportba a légi járművek tartoznak, melyekbe egyértelműen a repülőgépeket és helikoptereket soroljuk.

A modellünk legfontosabb paraméterei mindenekelőtt a működési frekvencia és a csatornák száma. Sokan összekeverik a kettőt, pedig a két dolog egyáltalán nem azonos.  A működési frekvencia az érték, melyen a távirányító kommunikál a modellben található vevővel. Ez gyakorlatilag egy rádiófrekvencia, mely lehet AM, FM vagy a legmodernebb RC járműveknél 2,4 GHz, melyre még visszatérünk.

A másik fontos érték a csatornák száma. Ez annyit tesz, hogy a modellünkön a különböző működési funkciókat hány csatorna irányítja. Például ha van egy autónk, akkor az általában két csatornás. Az egyik csatorna a gázadásért felel, míg a másik a kormányzásért. Egy távirányítású jármű, mint például repülő vagy helikopter lehet akár 5 vagy 6 csatornás is, de ezek a csatornák mind azonos frekvenciatartományban üzemelnek. Ha két különböző modellnek azonos a működési frekvenciája, akkor azok zavarni fogják egymást és így könnyedén irányíthatatlanná válnak. Ha előre tudjuk vásárlásnál, hogy a két modellt együtt akarjuk használni, akkor mindenekelőtt győződjünk meg róla, hogy a frekvenciák nem ütköznek, vagyis nem azonosak egymással. Ez alól kivételt képez a legmodernebb 2,4 GHz-es technológia, mellyel a legtöbb mai modern modellt szerelik. A 2,4 GHz úgynevezett nyitott frekvencia, ahol nem léphet fel interferencia. Ez annyit takar, hogy akár 10 db 2,4 GHz-es távirányítós modellel is játszhatunk egymás mellett, mert ezek nem fogják zavarni a másikat soha.

Van még egy tényező, melyről mindenképpen érdemes szót ejtenünk és ez a vezérlés. A legmodernebb vezérléstípus a proporcionális, mely annyit takar, hogy amennyire húzzuk a távirányító karjait, a modell annyira fog reagálni. A másik gyakori típus a végkitéréses, vagyis egy sebességes. Itt a kar meghúzásánál a motorok azonnal maximális teljesítményt adnak le és a sebességet valamint a kanyarodást a távirányító karjainak elengedésével, majd újbóli megnyomásával szabályozhatjuk. A Carrera távirányítós autóknál létezik az úgynevezett ServoTronic vezérlés, ami gyakorlatilag annyit takar, hogy a végkitérések közé még egy vagy két fázis be van iktatva, így gyakorlatilag három standard sebesség van az autó gázadásánál és kormányzásánál is.  

Modellválasztás előtt minden esetben alaposan gondoljuk át, hogy hol, mire és hogyan szeretnénk használni az RC járművünket, valamint vegyük figyelembe korábbi vezetési tapasztalatainkat és felkészültségünket is!

Távirányítós modellek252 termék elérhető