Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie Premature Baby tickers
Lilypie Premature Baby tickers

Mandulagyulladás :((

A garatmandulák gyulladására csecsemőkorban nehezített nyelés, nyálfolyás, magas láz, étvágytalanság nem egyszer hányás hívhatja fel a figyelmünket. Nagyobb gyermekek nehezebb nyelésre, kifejezett torokfájásra, rossz leheletre, magas lázra, rossz közérzetre panaszkodnak. Hányás náluk is előfordulhat, mivel a garatmandulák duzzadt méretük miatt nagyobb helyet foglalnak el, ezáltal ingerlik a garatot. Gyakori tünet a fülbe kisugárzó fájdalom. Ha ez csak ritkán lép fel, nincs okunk aggodalomra, azonban a folyamatosan meglévő és egyre fokozódó fülfájás esetén keressük fel a helyi fülészeti rendelőt középfülgyulladás gyanúja miatt.

Mit tapasztal orvosunk a vizsgálat során?

Mandulagyulladás
Képünk illusztráció

A garatmandulák vérbőek, duzzadtak, a lágyszájpadon kis pontszerű bevérzések lehetnek. A mandulák felszínén tüszők lehetnek láthatóak, amelyek kezdetben kis gombostűfejnyi sárgás elváltozások, majd a gyulladás előrehaladtával összefolyhatnak és nagyobb lepedékként beborítják a mandulák közel teljes egészét.

Az orrmandula gyulladás esetén szintén duzzadt, vérbő. A gyermek nyelve lepedékes, beszéde nehézkes, lehelete rossz szagú. A nyakon megnagyobbodott nyirokcsomókat tapintunk.

Milyen betegségek résztünete a mandulagyulladás?

Skarlát. A skarlátot a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza, mely cseppfertőzés útján terjed. Különösen az óvodás korúak között fordul elő gyakran, gyorsan terjedve végig a közösség tagjain. A mandula általában gennyes, tüszős, a nyelv málnaszínű, a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodottak, a törzsön, hajlatokban pontszerű, apró, pirosas színű kiütések láthatóak, és további tünetek segíthetik orvosunkat a diagnózis felállításában.

A mandulagyulladás
Mandulagyulladás

Korábban, az antibiotikumok megjelenése előtt a skarlát lezajlása után általában 3 héttel vesegyulladás illetve reumás láz alakult ki, éppen ezért még sokan ma is megijednek a betegség nevének hallatán. Napjainkban azonban az antibiotikumoknak - főleg a penicillinnek - köszönhetően a betegség maradéktalanul gyógyul, szövődményekkel nem kell számolni, ha időben orvoshoz fordulunk.

Mononucleosis infectiosa. A mononucleosis infectiosa nevű betegséget az Ebstein-Barr vírus okozza. Nyál útján terjed, ezért sokan "csókbetegség" néven ismerik. Nagyon magas lázzal jár, a nyaki nyirokcsomók általában kifejezetten megnagyobbodnak, a mandulákat lepedékkel fedi, mindezek mellett a máj és a lép megnagyobbodásával is járhat.

Ha a vizsgáló orvosban felmerül a gyanú, hogy gyermekünknek mononucleosisa van, akkor laborvizsgálatra, vérvételre lesz szükség. Időnként az eredményekben olyan eltérések lehetnek, amely kórházi bentfekvést tesz szükségessé. Ha orvosunk laborvizsgálatot kér, mindenképpen vegyük komolyan, azonban ne aggódjunk, gyermekünk maradéktalanul fel fog épülni!

A máj és a lép érintettsége miatt a betegség lezajlását követően még több hónapig fáradékonyság tapasztalható, ezért javasolt a minél több pihenés és a megerőltető testmozgás kerülése.

Herpangina. A másik szintén vírus által okozott betegség az úgynevezett herpangina. Ezt a Coxsackie A vírus okozza, amelynek hatására főleg a lágyszájpadon, illetve a mandulákon fehér, tejszerű hólyagok keletkeznek. A mandulák duzzadtak, vérbőek. Ez a kicsik számára sokszor nagyon fájdalmas, nyelési nehezítettséget okozó betegség.

Mit tehetünk a mielőbbi gyógyulás érdekében?

Megelőzés

Fontos a kielégítő, jó minőségű, sokoldalú táplálkozás, télen a vitaminfogyasztás, a mindennapi levegőzés illetve testmozgás. Otthon mindig gondosan szellőztessünk, és kérjük meg beteg rokonainkat, ismerőseinket, hogy látogatásukat halasszák későbbre, a teljes gyógyulásuk utánra.

Mindenképpen használjunk orrcseppet, ha a gyermek orrdugulását észleljük, mégpedig orrnyálkahártya lohasztó készítményt. Csecsemőknél illetve kisdedeknél szívjuk le gondosan az orrváladékot. Torokfájás, láz esetén itassunk a gyermekkel bőven mézes, citromos gyógyteát (mézet 1 éves kor felett adhatunk), adjunk neki lázcsillapítót, torokfertőtlenítő készítményt, tekerjük nyakát körbe ruhával, kínáljuk folyékony, pépes étellel és keressük fel mihamarabb gyermekorvosunkat!

Orvosunk antibiotikum készítményt fog felírni, kivéve herpangina esetén, ahol fájdalomcsillapítót, szájfertőtlenítőt fog kapni a gyermek, illetve szükség esetén infúziós kezelésre is sor kerülhet, ha a kicsi nem tud folyadékot fogyasztani. Az antibiotikumot általában 7 napig kell szedni, melynek befejeztével kontroll vizsgálat céljából ismételten fel kell keresni háziorvosukat. Az antibiotikum mellett hasznos probiotikus készítményt adni.

A probiotikumok a normál bélflórát alkotó baktériumok, melyek a bélrendszerünk egyensúlyának létrehozásában nagy segítséget nyújtanak. Számuk csökkenésekor hasmenés alakul ki. Ez fordul elő például fertőzéses bélgyulladás esetén, de sajnos az antibiotikum kúra egyes eseteiben is. Antibiotikum terápia mellett éppen ezért mindenképpen érdemes probiotikum készítményt szedetni gyermekünkkel, amely a patikákban vény nélkül kapható. Meleg italba ne tegyük, mert az a hatását megsemmisíti a készítménynek!

Természetesen a fentebb leírt terápiás tanácsok betartása mellett nagyon fontos az ágynyugalom.

(Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos)

Forrás: webbeteg.hu

A mandula betegségei

A mandulák heveny gyulladása gyakori betegség gyermek- és felnőttkorban egyaránt. Általában bakteriális fertőzés okozza, leggyakrabban a Streptococcus.

Manduláink...
Manduláink...
Egyszerű mandulagyulladásnál a torokmandula megduzzad, fájdalmas, vörös. Tüszős mandulagyulladásnál a vörös, duzzadt mandula felületén fehér, kissé kiemelkedő foltok jelennek meg, ezek összefolyhatnak és szinte betakarják a mandulát. A tünetek: magas láz, erős torokfájás, nyirokcsomó-duzzanat, elesettség. A szövődmények elkerülése miatt ágynyugalom javasolt. Kezelése antibiotikumokkal (Semicillin, Augmentin stb.) történik. Szükség esetén szedjünk fájdalomcsillapítót (Kalmopyrin, Algopyrin stb.).

A tüszős mandulagyulladás kórokozója, a Streptococcus haemoliticus, szövődményeket okozhat. Ezek közül a leggyakoribb a rheumás szívizom- és -billentyűgyulladás, a sokízületi gyulladás és a vesegyulladás. Elkerülhetjük a kellő időben és adagban szedett penicillinszármazékkal.

Néha a mandula gyulladása áttöri annak tokját és a mandula körüli kötőszövetbe terjed a gennyes folyamat: mandula körüli tályog keletkezik. Ilyenkor az egyik mandula körül nagy duzzanat lép fel, mely a nyelvcsapot ellenkező oldalra tolja. A beteg szinte képtelen nyelni a fájdalomtól. Társulhat magas lázzal, máskor nincs láz.

Az orvos az elülső garatíven ejtett metszéssel megnyitja a tályogot, és lebocsátja a gennyet.
Legjobb a mandulát ilyen esetben azonnal kivenni. Ha ezt valami akadályozza, hat hét múlva mindenképpen meg kell szabadulni az ettől kezdve örökké beteg mandulától, mert nagy a szövődmény és a kiújulás veszélye. Ha a mandulatályog nincs megoldva, életveszélyes szeptikus állapot léphet fel, a genny a nyaki izomrésekbe, akár a mellkasba is betörhet.
A torokmandulákkal együtt vagy külön az orrmandulákon és a nyelvgyöki mandulán is hasonló gyulladás keletkezhet.

A Pfeiffer-féle mirigyláz fertőző betegség (orvosi neve mononucleosis infectiosa) a tüszős mandulagyulladáshoz hasonló formában indulhat. Hetekig elhúzódó lázzal járó mandulagyulladást okoz, amely antibiotikummal nem gyógyítható, mivel a kórokozó vírus. Nagy nyaki nyirokcsomó-duzzanattal jár. Jellemző, hogy egy fehérvérsejt, a monocita, a vérben megszaporodik. Speciális vérvizsgálattal (Paul-Bunnel-reakció) erősíthető meg a diagnózis. Máj- és lépnagyobbodást okoz. Mintegy 3-4 hét alatt spontán gyógyul, de ezalatt ágynyugalmat és tüneti kezelést (lázcsillapítók) igényel.

A Plaut Vincent-angina

Egyoldali, láztalan, kifekélyesedő mandulagyulladás. Baktériumok okozzák, antibiotikummal gyógyítható.
A fehérvérsejtek számának súlyos csökkenése és a leukémiák esetén fekélyesedő, tüszős mandulagyulladás-formák jelenhetnek meg, gyakran szájnyálkahártya-fekélyekkel.

Krónikus (idült) mandulagyulladás (tonsillitis chronica)

Nagyon sok embert érintő betegség. Maga a betegség még szakmai berkekben és a betegek körében is sok vitára ad lehetőséget. Említettük, hogy a mandula egy nyirokcsomó, amelyben a fertőzéseket elhárító falósejtek és ellenanyagok termelődnek, de ezt a feladatot csak addig képes ellátni, amíg szerkezetét a sorozatos vagy krónikusan fennálló gyulladás nem károsította.

Krónikus gyulladás esetén a mandula normálisan is meglévő mély árkai gennyel kitöltött kis zsákokká, tályogokká válnak és innen baktérium-invázió indulhat a szervezetbe.
A mandulában a legkülönbözőbb baktériumok szaporodhatnak, de góc szempontból legveszedelmesebb a Streptococcus haemoliticus, amely a már említett reumatikus betegségeket (szívizom- szívbillentyű-gyulladás, vesegyulladás, ízületi gyulladás stb.) képes kiváltani. A krónikusan gyulladt mandula lehet megnagyobbodott (főleg gyermekeken), és lehet kicsi, lapos. A méret soha nem meghatározó.

A legfontosabb jelek a következők: évente 2-3 vagy több tüszős gyulladás. Nyomásra a mandulából genny préselhető ki. A sok gyulladástól a mandula árkában hegesen fixált. A környező képletek, a garatívek gyulladtak, amely szinte állandó enyhe fájdalmat, kaparásérzést okoz. Az állkapocs alatti nyirokcsomók megnagyobbodottak.
Akkor kell mandulaműtétet végezni, ha a beteg szerv bennmaradásának nagyobb a rizikója, mint az eltávolításból származó veszteségnek.

Forrás: Sulinet.hu

5 megjegyzés:

  1. Jajj,szegénykém,mi is küldjük a gyógypuszikákat,a leges-leghatásosabbakat!!!
    Anya tudja,mi a mandulagyulladás...20 éves korában vették ki neki a manduláit...:s:(
    Legyen szép hétvégétek! :)
    puszika!!!

    VálaszTörlés
  2. Hahó, minden rendben azóta? GYere és írj pár sort!
    Puszi: edith

    VálaszTörlés
  3. Kukkants be a blogomba,vár egy játék! Kipécéztelek....

    VálaszTörlés
  4. Sokat gondolok rátok! Remélem mielőbb kikerültök a kórházból és meggyógyul ez a gyönyörűség!!!++++++++++

    VálaszTörlés

Köszönjük a kedves hozzászólást és hogy gondoltok ránk is:)

Hajni és Boglárka